€ 8.000 bruto is netto ongeveer € 5.079
Van € 8.000 bruto per maand houd je in 2026 netto ongeveer € 5.079 over, bij twaalf gelijke maanden zonder vakantiegeld of pensioenpremie. Je betaalt € 3.121 inkomstenbelasting vóór kortingen, krijgt € 200 terug via de algemene heffingskorting en de arbeidskorting, en houdt zo 63 % van je bruto over. Per jaar is dat € 96.000 bruto en € 60.951 netto. Het hoogste deel van dit inkomen wordt belast tegen 49,50 %, en van elke € 100 loonsverhoging houd je € 44 over. Het is 2,1 keer modaal: ruim bovenmodaal.
Bereken jouw exacte netto salaris
Vul je eigen bruto in en zie direct je netto per maand, de belastingschijven en de heffingskortingen. Rekent in je browser, niets wordt opgeslagen.
Waar staat € 8.000 per maand?
- Onder modaal€ 0 tot € 38.000
- Rond modaal€ 38.000 tot € 55.000
- Bovenmodaal€ 55.000 tot € 78.426
- Ruim bovenmodaal€ 78.426 tot € 110.000
- Topinkomenboven € 110.000
Ruim bovenmodaal. Boven € 78.426 betaal je over het meerdere het toptarief van 49,5%, en de algemene heffingskorting is hier volledig verdwenen. De arbeidskorting bouwt nog af, zodat de marginale druk oploopt tot ruim 56%: van een loonsverhoging houd je minder dan de helft over. Tegelijk ligt de gemiddelde druk nog altijd rond de 30 tot 33%, omdat het grootste deel van het inkomen in de lagere schijven valt. Op dit niveau worden pensioenpremie, bijtelling en de 30%-regeling (voor expats) belangrijke verschilmakers die deze pagina niet meerekent.
- € 17.574 van je inkomen valt in het toptarief van 49,5%; daarover betaal je € 8.699 per jaar.
- De algemene heffingskorting is op dit inkomen volledig afgebouwd.
- De arbeidskorting is € 2.403 en bouwt af met 6,51% van elke euro boven € 45.592; bij € 132.920 is hij nul.
- Effectieve druk: 36,5 % van je bruto gaat naar belasting; marginaal is dat 56 %, dus van elke € 100 erbij houd je € 44.
De berekening
Richtwaarde · regels 2026
€ 8.000 bruto is netto € 5.079 per maand
Bekijk de belastingschijvenhoeveel van je inkomen in elke schijf valt
Belastbaar jaarinkomen: € 96.000 (twaalf keer je bruto maandsalaris). Belasting is per jaar; de laatste kolom is het deel per maand.
| Schijf | Tarief | Inkomen in schijf | Belasting per jaar | Per maand |
|---|---|---|---|---|
| Schijf 1€ 0 tot € 38.883 | 35,75 % | € 38.883 | € 13.901 | € 1.158 |
| Schijf 2€ 38.883 tot € 78.426 | 37,56 % | € 39.543 | € 14.852 | € 1.238 |
| Schijf 3boven € 78.426 | 49,50 % | € 17.574 | € 8.699 | € 725 |
| Totaal vóór kortingen | € 96.000 | € 37.452 | € 3.121 |
Daarna gaan de heffingskortingen eraf (€ 2.403 per jaar), zodat je uiteindelijk € 35.049 belasting betaalt.
Box 1 2026: 35,75% tot € 38.883, 37,56% tot € 78.426, 49,5% daarboven; algemene heffingskorting max € 3.115; arbeidskorting max € 5.685. Twaalf gelijke maanden; vakantiegeld, 13e maand en pensioenpremie niet meegerekend. Indicatie, geen advies.
Andere cijfers? Open de calculator met dit bedrag en pas het aan.
Waar blijft je geld
Van € 96.000 bruto: € 60.951 netto, € 35.049 belasting na € 2.403 heffingskortingen.
De belasting hierboven is wat je uiteindelijk betaalt: het tarief per schijf, minus de heffingskortingen die de Belastingdienst teruggeeft. De schijven vullen zich van onder naar boven; hieronder zie je hoe vol ze zijn bij dit inkomen.
Wat kun je ermee
Vuistregels, geen persoonlijk oordeel. Voor een hypotheek tellen twee inkomens samen; voor huur en sparen bepalen vaste lasten, kinderen en schulden het echte plaatje.
Vuistregels · alleen dit inkomen
Iets meer of iets minder
Bij € 7.000 bruto per maand houd je € 4.639 netto over, dus € 440 minder dan hier. De stappen aan de bovenkant leveren steeds minder netto op: dat is de afbouw van de heffingskortingen en, boven € 78.426, het toptarief.
Veelgestelde vragen
Hoeveel belasting betaal je over € 8.000 bruto per maand?
Vóór heffingskortingen € 3.121 per maand: € 1.158 in schijf 1 en € 1.963 in schijf 2 en 3. Daar gaat € 200 aan algemene heffingskorting en arbeidskorting van af, zodat je € 2.921 betaalt: 36,5 % van je bruto.
In welke belastingschijf valt € 8.000 bruto per maand?
Het belastbaar jaarinkomen is € 96.000. Tot € 38.883 geldt 35,75%, van € 38.883 tot € 78.426 37,56% en daarboven 49,5%. € 17.574 valt in schijf 3 tegen 49,5%.
Wat is € 8.000 bruto per maand per jaar?
€ 96.000 bruto per jaar bij twaalf gelijke maanden, netto ongeveer € 60.951. Met 8% vakantiegeld erbij is het bruto jaarloon € 103.680; dat rekent deze pagina niet mee.
Wat houd je over van € 500 per maand extra bovenop € 8.000?
€ 220 netto per maand. Op dit inkomen is de marginale druk 56 %: 49,50 % tarief plus 6,51% afbouw van de arbeidskorting.
Hoe verhoudt € 8.000 per maand zich tot modaal?
Het is 2,1 keer het modale inkomen van 2026, dat het CPB raamt op € 46.500 bruto per jaar. In de indeling van deze pagina valt het in de groep ‘ruim bovenmodaal’ (€ 78.426 tot € 110.000 bruto per jaar).
Hoeveel hypotheek past bij € 8.000 bruto per maand?
Als vuistregel 4,4 keer het bruto jaarinkomen, hier € 422.400 op één inkomen. Het werkelijke maximum volgt uit de Nibud-normen en hangt af van rente, studieschuld en energielabel; met een partner telt het tweede inkomen volledig mee.
Dit is een rekenvoorbeeld met twaalf gelijke maanden, zonder vakantiegeld, pensioenpremie, bijtelling of toeslagen. De calculator rekent met jouw eigen salaris.
Lees ook
Regels 2026 · pagina bijgewerkt op